Cocomed | Si te kujdesemi per lekuren pas plazhit?
blogu

Si te kujdesemi per lekuren pas plazhit?


  • 19 Aug


  • Anta Haxhiraj

Share on FacebookPin on PinterestTweet about this on TwitterEmail this to someone

Per shume prej nesh pushimet mbaruan tashme. Por me mbarimin e tyre nisen disa probleme me lekuren, ups! Lekuren e ndjejme me te thate, me disa njolla dielli mbi te, disa quka me shume, e skuqur. Nese i keni ndjekur keshillat e mia ne Instagram (@cocomed.al) keni perdorur krem dielli mjaftueshem per te mbrojtur lekuren tuaj, por e di qe deshira per te marre ngjyre ka qene shume me e forte ndaj ky artikull do ju jap disa keshilla post plazh :)

  1. Hidratimi eshte faktori kyc qe i mungon lekures ndaj menjehere pas plazhit duhet te fillojme te rikuperojme ate te parin. Kete gje mund ta arrijme ne 3 menyra.

Si fillim nepermjet maskave ne kushte shepie. Po ju propozoj 3 maska shume te thjeshta:

  • Maska nr. 1: Mjafton vetem Xhel Aloe Vera qe ta aplikoni ne lekuren tuaj pas dushit.
  • Maska nr 2: Perzieni nje luge uje dhe nje luge qumesht. Acidi laktik qe permban qumeshti ka veti antiinflamatore, do te qetesoj skuqjen nga dielli dhe do hidratoj lekuren ne thellesi.
  • Maska nr. 3: Perzieni nje luge kos dhe nje luge mjalt organik, mbajeni per 15 minuta dhe lekura juaj do ju falenderoj me besoni.

Por hidratimi qe na vjen nga maskat ne kushte shtepie nuk eshte i mjaftueshem. Kremi hidratues eshte shume i nevojshem per te vendosur serish balancen hidrike ne lekure. Une do te sugjeroja nje krem hidratues me antioksidante pas plazhit. Perse? Kremi me antioksidante eshte numer 1 per te riparuar demtimet qe i jane shkaktuar lekures nga dielli. Ekspozimi ne diell e ka thare lekuren dhe ka demtuar qelizat e saj duke e bere ate te duket e ashper dhe me rrudha. Antioksidantet nxitin qarkullimin e gjakut ne lekure dhe e ndihmojne ate te rigjenerohet me shpejt.
Se dyti kremrat e pasur ne antioksidante ndihmojne per te zbehur dhe shenjat qe kane lene rrezet e diellit ne lekuren tone, qukat ose njollat kafe (melasman).  Sigurisht qe dhe nje krem hidratues i thjeshte pa antioksidues e ben punen me se miri per te hidratuar lekuren, por nese doni edhe te trajtoni demtimet e saj lufta duhet bere me ushtaret me te zote! Ndaj une do sugjeroja kremin hidratues antioksidues te Biofficina Toscana 100% natyral sigurisht.

A4A08-emulsione_viso_antiossidante-50

Kremi i fytyres antioksidant

Nese kremin hidratues e vendosni ne mengjes, ne mbremje mund ta kombinoni me nje serum fytyre i cili vepron me ne thellesi te shtresave te lekures. ( vendos nje foto te serumit antioksidues, riekulibrues dhe rigjenerues)

 

-18

Serum antioksidant, riekuilibrues dhe rigjenerues

 

 

2. Largoni qelizat e vdekura. Sjellja e shkujdesur ne plazh dhe mungesa e nje kujdesi te duhur ndaj lekures bejne qe ne te shnderrohemi ne nje depozite qelizash te vdekura. Lekura e fytyres dhe e trupit kane nevoje per scrub pas periudhes se plazhit per te larguar qelizat e vdekura dhe per t’i lene vend trajtimeve te lekures me maska ose kremra te bejne punen e tyre. (vendos scrub fytyre dhe trupi)

A4G48-scrub_viso_ai_frutti_rossi-100

Scrub fytyre me fruta pylli

A3B06-scrub_ai_burri_vegetali_e_melissa-200

Scrub trupi me vajra vegjetale dhe melisa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Mos e harroni kremin e diellit. Pavaresisht se pushimet mbaruan kremi me SPF eshte nje must (vendos kremin me spf 30)
spf30-certified-organic-sunscreen-face-cream

Krem solar fytyre Alga Maris SPF30

 

4. Buzet, nuk e di perse i leme gjithmone ne hije. Bejini dhe atyre nje scrub dhe vendosni nje lip balm per t’i hidratuar mjaftueshem.

12445882_603543093136538_1806084085_n
biio

Krem riparues dhe scrub buzesh Biofficina Toscana

5. Kujdesuni edhe per kembet tuaja. Guret, rera, sandalet i kane demtuar thembrat tuaja. Vendosini kembet tuaja ne nje ene me uje te vaket te zbuten e me pas mund te perdorni nje perzierje me vaj ulliri dhe kripe per te lemuar thembrat. Por e dini cfare eshte super efektive. Pomada e Honeybee me dyll blete dhe vaj ulliri brenda nates i ka riparuar thembrat e plasaritura.

U zgjata shume e di…por nuk dija te shkruaja me shkurt per nje teme kaq te rendesishme!

Perqafime dhe per cdo pyetje me shkruani.

Anta :)

Share on FacebookPin on PinterestTweet about this on TwitterEmail this to someone

Comments

comments